شركت بازرگانی رفاه صنعت پردیس

شرح خبرکد خبر : 8
1399/02/01

عنوان : وضعیت مرزهای تجاری چگونه است؟
تعداد بازدید : 474
متن کامل خبر :

وضعیت مرزهای تجاری چگونه است؟

 

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک درباره آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور توضیحاتی را ارائه کرد

ه گزارش تجارت‌نیوز، سید روح الله لطیفی گفت: وضعیت تجارت خارجی ایران با کشور عراق از طریق مرزهای اقلیم کردستان (مرزهای باشماق وپرویز خان) برقرار است. البته برخی مرزهای زمینی و بااهمیت مانند مرز مهران هنوز بازگشایی نشده است که به نظر می‌رسد بر اساس تصمیم دولت عراق به دلیل برخی نگرانی‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا این تصمیم تا پایان فروردین ماه ادامه‌دار خواهد بود و امیدواریم از ابتدای اردیبهشت همه مرزهای عراق بازگشایی شود.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک افزود: تجارت و تبادل کالا با ترکیه از مسیر ریلی گمرک رازی برقرار است و به زودی نیز بازارچه مرزی ساری سو فعال می‌شود و رایزنیها برای بازگشایی مرز بازرگان و از سرگیری صادرات به صورت زمینی در بالاترین سطح در حال انجام است. تجارت خارجی ایران با روسیه از مسیر دریایی، ریلی و جاده‌ای ادامه دارد.

وی در ادامه افزود: وضعیت مرزهای تجاری ایران با ارمنستان به شرایط مطلوب نزدیک می‌شود و فعالیت در مرز نوردوز از هفته گذشته آغاز شده است و نسبت به یک ماه گذشته تغییر محسوسی را شاهد بودیم. ضمن آنکه مسیر ترانزیتی کالاهای ارمنستان به کردستان عراق از طریق مرز باشماق در مریوان مجددا فعال شده است.

لطیفی اشاره کرد که فعالیت بازرگانی و تجاری ایران و آذربایجان از طریق زمینی، ریلی و دریایی برقرار است. ضمن آنکه ترانزیت کالاهای صادراتی ایران به روسیه نیز با تشریفات خاصی در جریان است.

لطیفی در مورد وضعیت مرزی ایران با ترکمنستان گفت: علی رغم صادرات ۸۱ واگن کالا از نیمه اسفند ماه سال گذشته از طریق مرز لطف آباد و فعالیت نسبی خط ریلی در سرخس، مرزهای زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است و فعالیت تجاری محدود است.

وی با بیان اینکه وضعیت عادی تجارت بین ایران و افغانستان ادامه داد: مرزهای ماهیرود، میلک ودوغارون فعال هستند و تجارت ایران و افغانستان علی رغم برخی مشکلات در مرز ماهیرود به دلیل هجوم گسترده ملخ در جریان است .البته در مرز دوغارون در حوزه مسافری، صرفا خروج مسافر صورت می‌گیرد.

وی افزود: تجارت کشور با امارات متحده عربی و قطر از طریق شناورهای تجاری کانتینری بزرگ یا فلزی یخچال‌دار برقرار است. ضمن آنکه خط کشتیرانی از مبدا بندرعباس نیز فعالیت تجاری ایران و عمان را به صورت مستقیم برای انتقال مواد غذایی، میوه و سبزیجات راه‌اندازی شده است.

لطیفی در پایان گفت: بنادر جنوبی کشور شامل، بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی، شهید باهنر، چابهار، خارک، دیر، پارس جنوبی، کنگان، بوشهر، قشم وکیش با حداکثر توان خود فعال هستند و سیر تجارت خارجی کشور از این طریق در جریان است.

 

با ما در تماس باشید

فاطمی غربی ، بعد از خیابان سیندخت پلاک 313

شماره تماس : 02166590292 - 02166590298 - 02166127547 - 02166127552 -02166127558