شركت بازرگانی رفاه صنعت پردیس

شرح خبرکد خبر : 10
1399/02/02

عنوان : مقابله با کرونا به شیوه پارلمان بخش خصوصی پایتخت
تعداد بازدید : 225
متن کامل خبر :
آنچه اتاق تهران برای صیانت از کارکنان و مراجعان و اعضای خود انجام می دهد

مقابله با کرونا به شیوه پارلمان بخش خصوصی پایتخت

 

اتاق بازرگانی تهران در راستای سیاست‌های کلی مقابله با کرونا و مدیریت این بیماری در کشور، از نهادهای پیشرو بود که علاوه بر اجرای سریع پروتکل‌های بهداشتی در حوزه داخلی اتاق، با همکاری اتاق ایران، کمپین نفس و فعالان اقتصادی بخش خصوصی اقدامات وسیعی در راستای کمک به مجموعه کادر درمان برای مقابله با همه‌گیری کرونا داشته است.

 

از نخستین روزهایی که ورود ویروس کرونا به ایران علنی شد، حدود دو ماه سپری شده است و اتاق تهران به عنوان پارلمان بخش خصوصی پایتخت، طی این مدت اقدامات بسیاری را در جهت پیشگیری از شیوع بیشتر و کاهش عوارض این بحران در کشور به انجام رسانده است. از اقدامات پیشگیرانه برای کارکنان و فعالان اقتصادی عضو اتاق تا بسیج امکانات بخش خصوصی برای کمک‌رسانی به کادر درمان در بیش از 20 استان.

اتاق بازرگانی تهران در نخستین گام‌ها، به منظور پیشگیری از ابتلای کارکنان و البته مراجعان خود بدون فوت وقت، نسبت به کاهش چشمگیر تردد کارکنان اقدام کرد؛ به طوری که از ششم اسفندماه تاکنون، اتاق با حداقل نیرو که به صورت شیفتی در ساختمان اتاق حاضر می‌شوند، امور جاری را انجام می‌دهد. با این حال کارکنانی که در محل کار حاضر نیستند با استفاده از زیرساخت‌های فراهم شده به صورت دورکاری در ساعات اداری مشغول انجام امور محوله هستند.

 همچنین تب‌سنجی، توزیع ماسک و دستکش یک‌بار مصرف به صورت روزانه برای کارکنان و مراجعان نیز از جمله اقدامات اتاق بوده است در عین حال، از طریق پرتال داخلی اتاق پیام‌های بهداشتی و آموزشی به کارکنان داده شد و بروشورهای تهیه شده توسط بیمارستان بازرگانان بین کارکنان توزیع شد.

افزون بر این، اتاق تهران از اولین روزهای شیوع ویروس کرونا درکشور و برای حفظ سلامت کارکنان و مراجعان در حرکتی پیشگامانه با مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، کارت‌های بازرگانی حقیقی و حقوقی کلیه اعضای اتاق تهران را تا پایان فروردین 99 تمدید کرد؛ اقدامی که با اقبال دولت و بخش خصوصی ادامه یافت و اکنون تا پایان اردیبهشت ماه تمام کارت‌های بازرگانی حقیقی و حقوقی به طور خودکار تمدید اعتبار شده است.

در دو ماه گذشته، کلیه نشست‌ها، جلسات و برنامه‌های آموزشی برنامه‌ریزی شده لغو شد و صرفاً جلسات مدیران اتاق برای هم‌اندیشی و بررسی چگونگی کمک‌رسانی به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به شکل محدود و با رعایت نکات ایمنی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد که غالبا به صورت ویدئو کنفرانس بوده است.

 اقدامات اتاق تهران برای کمک به جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر ویروس کویید 19 به اینجا ختم نشد، مسئولان پارلمان بخش خصوصی پایتخت به محض آنکه در جریان کمبود اقلام حفاظتی کادر درمان قرار گرفتند، تمامی فعالان اقتصادی، بنگاه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی را برای کمک به کنترل شیوع کرونا از طریق تامین اقلام مورد نیاز مردم و کادر درمان (اعم از تولید یا واردات مواد اولیه و کالاهای نهایی)، کمک نقدی، فعالیت‌های خلاقانه و مبتکرانه در مبارزه با شیوع این ویروس به مشارکت فراخواندند و با همکاری اتاق بازرگانی ایران و کمپین نفس، پویش فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای عبور از کرونا، اقلام مورد نیاز کادر درمان را فراهم و با هماهنگی وزارت بهداشت توزیع کردند.

چنانکه طبق برآورد‌ها، بنا به اعلام واحد تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق تهران برابر فهرست تجمیعی این کمک‌ها تاکنون محموله‌هایی به 244 بیمارستان و مرکز درمانی 27 استان کشور فرستاده شده است. علاوه بر این کمک‌های مادی و سخت‌افزاری، اتاق تهران به حوزه مطالعات علمی و پژوهشی برای کنترل شیوع و درمان بیماری نیز گام نهاد. چنانکه با حمایت از پروژه پلاسما درمانی و دعوت از برخی شرکت‌ها برای مشارکت در این پروژه که اکنون مراحل نهایی تحقیقات را سپری ‌می‌کند و موفقیت نسبی را در درمان بیماران مبتلا به کرونا کسب کرده است به حرکتی ماندگار بر تارک فعالیت‌های بخش خصوصی در این بحران تبدیل خواهد شد.

با این حال نه مساله کرونا تمام شده و نه رسالت اتاق تهران به پایان رسیده است؛ بخش خصوصی اکنون نیم‌نگاهی نیز به دوران پسا کرونا دارد. دورانی که کسب وکارهای فرو رفته در رکود باید بار دیگر روی پا بایستند. اگر مخاطبان کمک‌های اتاق تهران در میانه بحران کرونا، کادر درمان و بیمارستان‌ها بودند، در زمانه کنترل ویروس، این کسب و کارها و البته معیشت مردم عادی هستند که باید تحت عملیات احیا قرار گیرند.

اتاق تهران مدت‌هاست رایزنی و نامه‌نگاری با مقامات مسئول را در پیش گرفته تا با ارائه پیشنهادات و راهکارها، سیاستگذاران را در مدیریت این شرایط و جلوگیری از بروز لطمات بیشتر یاری برساند.

با ما در تماس باشید

فاطمی غربی ، بعد از خیابان سیندخت پلاک 313

شماره تماس : 02166590292 - 02166590298 - 02166127547 - 02166127552 -02166127558